DNK predstavlja vrlo važan makromolekul koji se nalazi u skoro svim ćelijama u našem telu. U njemu se nalaze „kodovi“ koji određuju način na koji će se svako živo biće razvijati, rasti, pa i kakve će osobine imati. Ovi molekuli su vrlo mali i iako ih u svom telu imamo u velikim količinama mi, nažalost, ne možemo da ih vidimo golim okom. Razlog za to je što se on nalazi sakriven u unutrašnjosti svake od ćelija. Sada ćemo vam pokazati kako na primeru banane u nekoliko jednostavnih koraka možemo da „oslobodimo“ mnogo DNK molekula iz ćelija u proverimo kako ona izgleda!
Šta nam je potrebno?

- ½ oljuštene banane
- 100ml tople vode
- Kašičica soli
- 2 kašičice tečnosti za sudove ili tečnog sapuna za ruke
- 100ml hladnog alkohola
- Čaša
- Cedaljka
- Kesa za zamrzivač (poželjno zip kesa koja se zatvara na vrhu)
- Čačkalica
Kako dolazimo do DNK?
Korak 1: Stavite pola banane u plastičnu kesu i dobro je izgnječite rukama. Bilo bi dobro da vam ostane što manje grumuljica 😊

Korak 2: U čašu sipati toplu vodu, dodati so, pa tečnost za sudove i dobro promešati


Korak 3: Sada presuti mešavinu u kesu sa bananom i to polako promešati, ukoliko mešanje bude previše grubo napraviće se mnogo mehuriča, pa će se izvući manje DNK

Korak 4: Novu mešavinu treba procediti u šolju. Ideja je da grumuljičava banana ostane u celjaki (to nam ne treba) a da u šolji dobijemo finu žutu tečnost u kojoj je sada skrivena DNK

Korak 5: U proceđen rastvor dodati ohlađen alkohol i sačekati 5 minuta

Korak 6: Nakon dovoljno vremena na dnu šolje ostaće tečnost, dok će na sam vrh isplivati mnogo sluzaste materije – to je DNK! Sada je možete zahvatiti čačkalicom ili drvenom kašičicom i vidieti izbliza kako izgleda.


Šta se zapravo desilo? Tri ključna koraka:
Korak 1 – gnječenje banane: Na ovaj način smo razbili ćelije banae i olakšali DNK da „izađe iz nje“. Upravo ovaj korak je razlog zašto smo koristili banane, da smo izabrali neko tvđe voće mnogo teže bismo oslobodili DNK.
Korak 2 – sapun i so: Membrana koja štiti DNK u ćeliji sačinjena je od supstanci koje zovemo lipidima, to su zapravo masti i ulja, pa sapun pomaže da, kao u slučaju prljavih sudova, skloimo masan deo iz naše smese i dođemo korak bliže DNK molekulima. Pored toga, pošto se u polovini banane koju smo iskoristili nalazi mnogo ćelija, a u njima mnogo DNK, so pomaže da se svi ti molekuli DNK zalepe jedan za drugi, kako bismo ih lakše uočili.
Korak 3 – alkohol: Ova supstanca pomaže sada spojenim molekulima DNK da isplivaju na površinu vode i tako postanu vidljivi golim okom.
Ostavite odgovor